Translate

czwartek, 30 sierpnia 2012

NIECODZIENNE WRAŻENIATo co zdarzyło się w ostatnie dni naszych wakacji to niesamowita akcja. Niedaleko miejsca naszego wypoczynku kilku młodych ludzi z wielkimi aspiracjami i pod czujnym okiem Profesorka założyło obóz ornitologiczny. Co najbardziej nas zadziwiło , to wielki plakat z zaproszeniem do uczestnictwa w obrączkowaniu ptaków. Nie mogło nas więc tam zabraknąć.


Mogłyśmy przyglądać się wyłapywaniu naszych latających przyjaciół , dowiedzieć się wiele o ich zwyczajach i gatunkach , oraz poznać warunki i codzienność w pracy w obozie ornitologicznym. Wiemy już , jak ważne są prowadzone już od 50 lat badania nad migracją ptaków i wielkością ich populacji.Obserwowałyśmy ile pracy wkładają ci młodzi pasjonaci w pomiary , ważenie i zapisywanie wszystkich tych bardzo skomplikowanych danych. Dzięki nim nauczyłyśmy się jak wyplątywać ptaszki z sieci , jak prawidłowo je dotykać , choć tylko na potrzeby badań.
Mogłyśmy poznać wiele ciekawych gatunków , bo szczerze mówiąc , nikt z nas nie przyglądał się ptakom z tak bliskiej odległości. I nikt z nas nie trzymał w dłoniach tak delikatnej istotki - do tej pory.


Zaręczam wszystkich miłośników przyrody , że z ptakami obchodziliśmy się bardzo fachowo i delikatnie i wszystkie ptaszki trafiały w kilkanaście minut nienaruszone na wolność.


Zachęcam wszystkich do odwiedzania takich ornitologicznych stacji , jeśli znajdziecie je gdzieś w pobliżu swoich domostw. To niecodzienne spotkania z tak delikatną polską przyrodą , a dla nas mieszczuchów jedyna okazja by uchwycić w dłoniach ich cieplutkie puszyste ciałko.

Joanna

 


.

19 komentarzy:

 1. Jak ja Ci zazdroszczę ...
  Super :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna sprawa taki kontakt z natura :)
  Mnie udało się kiedys pogłaskac wróbelka :)
  pozdrawiam
  AG

  OdpowiedzUsuń
 3. faktycznie, necodzienna sprawa :)

  zapraszam na candy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ach co za fantastyczna sprawa, móc uczestniczyć w takiej akcji, obejrzeć ptaszyny z bliska poczuć jak biją ich maleńkie serducha i patrzyć jak odlatują, zazdroszczę takich doznań

  OdpowiedzUsuń
 5. Fantastycznie móc brać udział w takiej akcji. Jestem zapalona przyrodniczką i zazdroszczę Ci takiej przygody. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. No na pewno było to wspaniałe uczucie trzymać takie maleństwo w dłoni i widzieć je tak z bliska :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedy niedawno zobaczyłam bocianie sejmiki na niebie też nie mogłam wyjść z podziwu,jaka ta natura mądra :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Wspaniała przygoda:),pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 9. Ależ Ci tego zazdroszczę! Miałam ostatnio okazję trzymać w dłoniach dzięciołka- co za uczucie, jakby się trzymało najcenniejszą porcelanę!

  OdpowiedzUsuń
 10. Super przeżycie musiało być, zazdroszczę:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 11. wspaniałe zdjątka ! ... nigdy nie trzymałam ptasiora w ręku ... oprócz kurczaków ...
  pozdrawiam Joasiu

  OdpowiedzUsuń
 12. Cudownie! Wiem jak to jest, miałam praktyki w stacji ornitologicznej i akurat był kurs na obrączkarzy! :) Udało mi się pomagać im rozstawiać sieci, chodzić na obchód i nawet trzymać w rękach takiego skrzydlaka :D

  To jest super! Także gratuluję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Kiedy takie cuda sie oglada lub tak jak TY, ma okazje potrzymac w dloniach, to wydaje sie to wtedy, najlepszym dowodem na istnienie Boga...Przeslodkie, cudowne , niesamowite i wlasnie takie malenstwo, ktore wazy kilka deka, moze tak czlowieka rozczulic :) POzdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 14. Ależ mieliście przeżycia! :) A ptaszyny takie słodkie...

  OdpowiedzUsuń
 15. Jakie śliczności, ale zazdroszczę! :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Zazdroszczę takich wrażeń:)Super!!!

  OdpowiedzUsuń
 17. Z mężem bardzo lubimy obserwować ptaki i robic im fotki, wyszukujemy wciąż nowe gatunki do naszej kolekcji. Swego czasu mieliśmy okazję opiekować się dwoma pisklętami wróbla, które wypadkly z gniazda, były u nas ponad tydzień aż nie nabrały sił, przywiązaliśmy się do siebie i były oswojone, siadały nam na rękach i na głowach, trochę był potem problem z wypuszczeniem ich na wolność, bo nie chciały od nas odlecieć.

  OdpowiedzUsuń
 18. Witaj, Joanno,
  Ciekawy, pełen ciepła reportaż!
  Pozdrawiam Cię i życzę dobrego weekendu,
  Karol:)

  OdpowiedzUsuń
 19. Zazdroszczę! Kocham ptaki! Piękne!

  OdpowiedzUsuń